Genel Güncel Haberler

Bozdağ: Rejimin YPG’yi korumak için Afrin’e girmesi felakete yol açar

Şam rejimine bağlı askeri birliklerin Afrin’e gireceği iddiası Bakanlar Kurulu’nun da gündemindeydi. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Şam rejmini uyardı. Bozdağ, “böyle bir adım felakete yol açar” dedi. bozdağ’a menbiç ile ilgili gelişmeler de soruldu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıda, Suriye’de yaşanan gelişmeler başta olmak üzere iç ve hariç güvenlikle ilgili konuların ele alındığını belirten Bozdağ, çocukların korunması konusunun Bakanlar Kurulunda detaylı şekilde görüşüldüğünü ve Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan oluşan bir komisyon kurulduğunu bildirdi.

Bozdağ, “Komisyon kurulmuştur, komisyonun müessese amacı çocuklarımızın korunması konusunda bugüne kadar aldığımız tüm tedbirlerin gözden geçirilerek bundan sonra daha etkin koruma için neler yapılması gerektiği hususunu çalışmak ve en kısa sürede hükümetimize yasal ve idari açıdan yapılması gerekenler konusunda bir rapor sunmak olacaktır. Cezaların artırılması başta olmak üzere her saha tek tek ele alınacak ve sonucunda yapılması gerekenler bir rapora bağlanacak, yasal düzenleme gerektiren hususlar Türkiye Aka Millet Meclisinde yasalaştırılacak. İdari tedbirlerle yapılabilecek hususlarda da lüzumlu idari düzenlemeler yapılarak, lüzumlu tedbirler alınacaktır.” diye konuştu.

Çocukların her birinin kendilerine emanet olduğuna işaret eden Bozdağ, ülkeyi çocuklara emaneten yönettiklerini, gelecekte de ülkeyi çocuklara emanet edeceklerini belirtti.
Bozdağ, “Her türlü suça karşı, her türlü ahlaksızlığa karşı, her türlü saldırıya karşı çocuklarımızı korumak hepimizin vazifesidir. Öncelikle de hükümetimizin, emniyet güçlerimizin ve devlet kurumlarının başta gelen vazifesidir.” ifadesini kullandı.
Çocuklara dönük cinsel istismar suçları başta olmak üzere, pek fazla suçun işlenmesini tamamen ortadan kaldırmanın sadece hükümetin çalışmasıyla başarılabilecek bir husus olmadığına dikkati çeken Bozdağ, suçla ve suçun failleriyle mücadelenin hep birlikte yapılması gerektiğini vurguladı.
Bozdağ, mücadelenin her yerde yapılması gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:
“Bu konuda farkındalığı, duyarlılığı birlikte artırmalıyız ve bilinçlenmeyi birlikte sağlamalıyız. Sadece cezalarla bu meseleyi halledemeyeceğimizi hepimizin bilmesi lazım. Elbette en ağır şekilde cezalar verilecektir, infazlar yapılacaktır. Bu düzenleme içerisinde de cezaların artırılması konusu ayrıca ele alınacak. 12 yaşı doldurmamış olan çocuklarımıza dönük suçlarla ilgili ayrı cezai yaptırımlar getirilebilecek, diğer da düzenlemeler mutlaka bu rapor sonucunda hayata geçirilecektir. Bu işin bir boyutu, yani çocuklarımız istismar edildikten sonra devreye giren boyutu, bunun caydırıcı yönü var ama bu suçları önleyici ve bu çeşit suçlara karşı çocuklarımızı koruyucu adımları atmaya hepimizin itina göstermesi lazım. Burada da mesuliyet 80 milyon insanımızın tamamına aittir, birlikte bu çeşit sapıklarla, suçlularla, eğilimi olan kişilerle mücadele etmeliyiz. Birlikte mücadele edersek elde edemeyeceğimiz sonuç yoktur, yenemeyeceğimiz mesele yoktur.”

“SURİYE’NİN BÖLGEYE GÜVENLİK GÜCÜ GÖNDERMESİ ŞU AN SÖZ KONUSU DEĞİL”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bozdağ, Suriye’de rejim güçlerinin Afrin’e gireceğine konusundaki iddialara dair soru üzerine, Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı gün nasıl bir hedefle başladıysa aynı hedef doğrultusunda planlı ve başarılı şekilde devam ettiğini belirtti.

Bozdağ, Türkiye’nin bu konudaki kararlılığının, pozisyonunun ve yaptıklarının fazla net olduğunu vurgulayarak, “Bölge terör örgütlerinden ve teröristlerden arındırılıncaya, bölgede huzur, sulh ve istikrar yeniden tesis edilinceye, hudut güvenliğimiz, bölgede yaşayan Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimiz, hudut boylarında yaşayan vatandaşlarımız ve ülkemiz tehdit altından kurtarılıncaya kadar bu harekat devam edecektir.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu noktada kararlı olduğunu ve art dönüşün laf konusu olmadığını aktaran Bozdağ, “Bugün saat 13.00 itibarıyla etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1651’dir. Bölgedeki son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele kararlı şekilde devam edecektir.” bilgisini paylaştı.

Bölgedeki terör örgütlerinden PYD/YPG’nin Suriye yönetimiyle görüştüğü ve anlaştığına dair haberlerin medyada yer aldığını, kendilerinin de bu haberlerin doğru olup olmadığının yakından takibini yaptıklarını belirten Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Hem istihbarat örgütümüz hem emniyet birimlerimiz hem hükümetimiz tüm yönleriyle konuyu yakından takip ediyoruz. Her ne kadar bugün Suriye resmi havadis, bilgi, salık ajansı SANA, Suriye rejimine bağlı bazı güçlerin Afrin’e gireceğine dair bir havadis, bilgi, salık geçtiyse de bu havadis, bilgi, salık resmi makamlar tarafından doğrulanmamıştır, gerçek dışıdır, gerçekle alakası yoktur. Emniyet kaynaklarımızın bize verdiği bilgiye göre de Suriye yönetiminin bölgeye herhangi bir emniyet gücü göndermesi şu an için laf konusu değildir.”
“PYD/YPG TÜRKİYE’NİN DE SURİYE’NİN DE ORTAK DÜŞMANIDIR”
Bekir Bozdağ, bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütleriyle mücadelesinin terör örgütlerinin kökü kazınana kadar devam edeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“PYD/YPG terör örgütleri Türkiye’nin de Suriye’nin de ortak düşmanıdır. Çünkü bu terör örgütleri Suriye devletini bölmek, topraklarını bölmek, siyasi birliğini bozmak, ve o topraklar üzerinde Suriye devletinin egemenliğini yok etmek için kurulmuş ve mücadele eden terör örgütleridir. Aynı şekilde Türkiye devletinin toprak bütünlüğüne, hudut güvenliğine ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetine karşı da tehdit oluşturmaktadır. Bu terör örgütleri hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin ortak düşmanıdır. Rejimin PYD/YPG terör örgütlerini müdafaa için Afrin’e birlik sevk etme gibi bir düşünceye varması veya bu yönde adım atması bölge bakımından fazla aka felaketlere yol açar.”

Kendi toprak bütünlüğü için tehdit oluşturan terör örgütlerini korumak için Suriye rejiminin Afrin’e asker göndermesinin makul görülemeyeceğine dikkati çeken Bozdağ, “Böyle bir adım bölgede diğer olumsuzluklara yol açacağı gibi Suriye devletinin de bölünmesine yeşil ziya yakmak anlamına gelir ki Suriye yönetiminin de kendi ülkelerini bölecek bir adım atmayacağını düşünüyoruz. Ancak herhangi bir şekilde böyle bir menfi adım atılırsa elbette ki bu adımın fazla ağırbaşlı sonuçları olur. Hem Türkiye için olur hem Suriye için olur hem bölge için olur. Türkiye’nin hedefi fazla nettir ve pozisyonu da nettir, terörden bölgeyi arındırmaktır. Türkiye’nin bu pozisyonunun değişmesi laf konusu değildir.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu doğrultuda bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde, Suriye’de yaşanan gelişmeleri ve Türkiye-Rusya ilişkilerini ele aldığını hatırlattı.

Rusya ile Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı başlamadan önceki Afrin’deki operasyona nazar ve pozisyonunun bugün de aynı olduğuna işaret eden Bozdağ, bu pozisyonda bir değişiklik olmadığını söyledi.

“GERİ ADIM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de aynı mevzu, bahis da bir görüşme yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“Suriye’deki sorunlara çözüm için Türkiye, İran ve Rusya arasında görüşmeler devam ediyor. 14 Mart’ta dışişleri bakanlarımız Moskova’da bir toplantı yapacaktır. Aynı şekilde 16 Mart’ta Astana’da İran’ın katılımıyla üçlü dışişleri bakanları toplantısı yapılacaktır. Nisan’ın başında şu anda tarihi tam netleşmiş değil ama üst düzeyli işbirliği konseyi toplanacak ve arkasından da tekrar İran, Rusya devlet başkanlarının katılımıyla Türkiye’de bir üçlü doruk yapılması laf konusudur. Tüm bu gelişmeler de Suriye konusunda Türkiye’nin pozisyonuyla İran ve Rusya’nın bazı konulara nazar farklılıkları bulunsa dahi işbirliğini sürdürdüğünün somut göstergeleridir. Türkiye Zeytin Dalı Harekatı’nı tüm hedefleri gerçekleştirene dek, son teröristi etkisiz hale getirene dek devam ettirecektir burada bir art adım laf konusu değildir.”

“Menbiç harekatı hala masada mı, yoksa ABD’nin sözünü tutması mı beklenecek?” sorusu üzere Bozdağ, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Görüşmelerde hem Zeytin Dalı Harekatı hem Menbiç hem de Fırat’ın doğusu başta olmak üzere Suriye’deki tüm gelişmelerin değişik boyutlarıyla ele alındığını anlatım eden Bozdağ, YPG/PYD/PKK ve DEAŞ’ın müzakere edildiğini söyledi.

Irak’ta yaşanan hadiseler ve iki memleket arasındaki FETÖ elebaşı terörist Fetullah Gülen’in iadesi başta olmak üzere adli konuların ele alındığını anlatan Bozdağ, görüşmeler sonunda üç ayrı mekanizmanın oluşturulması noktasında karar alındığını kaydetti.

ABD İLE İLK TOPLANTI WASHİNGTON’DA

Bozdağ, bu mekanizmalardan birinin Suriye’yi, bir tanesinin adli konuları, bir tanesinin de PKK başta olmak üzere Irak’ta olup bitenleri ele alacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün burada iki ülkenin pozisyonu ve sorunları tek tek ele alınacak, sonuçlar ortaya konulacak. Bunların ilk toplantısı da 14 Mart’tan evvel Washington’da olacak. Hem Çavuşoğlu hem de Tillerson’un koordinasyonunda olacak, eş zamanlı toplanacaklar. Gündemlerini görüşecekler, karara bağlayacaklardır. Münbiç de bunun içinde olacak konulardan bir tanesi. Türkiye fazla nettir Münbiç konusunda. Münbiç’te, PYD/YPG/KCK/DEAŞ terör unsurlarının oradan temizlenmesi şarttır. Eğer ABD oradan onları çekmezse, orada varlıkları devam ederse, bu Türkiye’ye karşı tehdit devam ediyor demektir. Türkiye, kendisinin tehdit altında bırakılmasına göz yumamaz. O nedenle Münbiç’te teröristleri oradan çıkarmak kendi geleceğimiz bakımından hayati öneme sahiptir. Eğer sonuç çıkmazsa bu görüşmelerde, elbette son sözü Türkiye söyleyecektir. O vakit oradaki teröristleri Afrin’dekileri nasıl temizlediyse aynı şekilde temizleyecektir. Umarız ki böyle bir harekata gerek kalmadan diyalog yoluyla bu mevzu, bahis çözülür.”

Bozdağ, “ABD’nin, terör örgütü PKK’yı aklamak için Suriye kolu olan PYD’nin bünyesine katacağı yönünde haberler çıktı. ABD, PKK’yı tasfiye edip PYD bünyesine kattığı takdirde Türkiye’nin atacağı adım ne olacaktır?” sorusu üzerine, PKK’nın hem Türkiye hem ABD hem de NATO ve pek fazla uluslararası memleket bakımından eli kanlı bir terör örgütü olduğunu anımsattı.

“İSİM DEĞİŞTİRMEKLE TERÖR ÖRGÜTÜ OLMAKTAN KURTULAMAZLAR”

Terör örgütlerinin ad değiştirerek terör örgütü vasfından kurtulamayacağına işaret eden Bozdağ, şunları söyledi:

“Bir örgütün terör örgütü olarak nitelendirilmesi onun yaptığı eylemlerle alakalıdır. PKK yaptığı eylemlerle kendisinin terör örgütü olduğunu sadece Türkiye’ye değil, dünyaya ispat etmiştir. Adını değiştirerek veya diğer ülkelerin tavsiyesiyle diğer bir ad altında yeniden yapılandırılarak terör örgütü olmaktan kurtulamaz. PYD/YPG terör örgütüdür, Türkiye için böyledir, pek fazla memleket de bunu kabul etmektedir. ABD bile ‘Bakın siz terör örgütü olarak görülüyorsunuz, adını SDG diye değiştirin, tabela değişikliğine giderseniz rahat edersiniz.’ dedi. Sonra değiştirdiler adını. PYD/YPG terör örgütü olmaktan kurtuldu mu? İsim değiştirerek terör örgütleri terör örgütü olmaktan kurtulamaz. Türkiye yapılan hesapları görüyor. Terör örgütlerine bakışımız nettir. Onlar Sayın Başbakanımızın dediği gibi sızma, tartışmasız terör örgütüdür. İnsan ismini değiştirmekle diğer bir insana dönüşmüyorsa, terör örgütleri de ad değiştirmekle terör örgütü olmaktan kurtulamaz.”

Bozdağ, “MHP ile AK Parti arasındaki seçim ittifakı düzenlemesinde en fazla merak edilen konu, ittifakın oy pusulasına nasıl yansıyacağı. Buna ilişkin detaylar nelerdir?” sorusu üzerine, oluşturulan AK Parti ve MHP komisyonlarının çalışmalarını tamamladığını dile getirdi.

“ÇARŞAMBA GÜNÜ TEKLİFİ MECLİS’E SUNULACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir araya gelmesinin ardından 26 maddede mutabakat sağlandığını anlatan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Konunun detaylarını çarşamba günü komisyon başkanları birlikte açıklayacaklar. Belki yarın gruplarda buna ilişkin bazı değerlendirmeler yapılabilir ancak şunu söyleyebilirim, seçim ittifakını yasaklayan düzenlemeler yasalarımızdan çıkarılmıştır. Mebus seçimi ve cumhurbaşkanı seçiminde partilerin ittifak yapabilmelerinin önü açılmıştır ve bunun yasal çerçevesi çizilmiştir. Oy pusulası nasıl olacak, ittifak halinde oyların ve milletvekillerinin dağılımı hangi usule göre yapılacak bunlar başta olmak üzere pek fazla sorunun cevabı bu yasal düzenlemelerle verilmiş olacaktır. Çarşamba günü öneri Meclise sunulacaktır.”

Bozdağ, ayrıca Mahalli İdareler Kanununda ahenk değişiklikleri yapıldığını, seçilme yaşının 25’ten 18’e indirildiğini bildirdi.

Seçim barajının aynen muhafaza edildiğini ve seçim güvenliğiyle ilgili bazı düzenlemelerin olduğunu belirten Bozdağ, yapılan düzenlemenin hayırlı olmasını diledi.

SAADET PARTİSİ İLE İTTİFAK

AK Parti’nin Saadet Partisi ile ittifak yapma ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine Bozdağ, şu yanıtı verdi:

“Yapılan yasal düzenlemede ittifak yapacak partiler arasında herhangi bir sınırlama yok. Yani, ‘Bir parti ancak bir parti ile ittifak yapabilir veya en fazla iki parti, üç parti ittifak yapabilir.’ diye bir sınırlama yok. Partiler aralarında mutabakata varmak kaydıyla istedikleri kadar partiyle ittifak yapabilirler. Bu tamamen partilerin takdirinde olan bir husustur. Bu yasa, ittifakların önünü açıyor. Kimin kiminle ittifak yapacağına karar vermiyor. Tabii Saadet Partisi ile AK Parti, MHP bir ittifak yapar mı? Bu önümüzdeki vakit içerisinde ortaya çıkacaktır. Şu anda MHP-AK Parti ittifakı kati gibi, yani kati diyelim ona, artık gibiden öte. Yani 2019 mebus ve cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti-MHP bir ittifak oluşturacağını kamuoyuna açıkladı. Bunun hukukunu, zeminini birlikte yaptılar. Saadet Partisi ile Sayın Cumhurbaşkanımız geçenlerde bir görüşme yaptı. O görüşmenin yansımaları nasıl olacak hep birlikte göreceğiz. Yani şu anda o konuda net bir şey söyleme imkanım yok.”

Bozdağ, “Türk ve Türkiye ibarelerinin dernek, sivil cemiyet örgütü ve iş örgütlerinin isimlerinden çıkartılmasına yönelik bir çalışma var mı?” yönündeki bir soru üzerine şunları kaydetti:

“Türk ve Türkiye ibarelerinin isminde herhangi bir sivil cemiyet örgütünün veya iş kurulusunun yer alması, o örgüte ve iş kuruluşuna aka bir şeref kazandırır, şeref kazandırır. Bu ibareleri isminde taşıyan dernekler, vakıflar veya iş örgütleri bu ibarelere layık bir şekilde devinim etmek durumunda. Bu ibarelere sevgi, saygı ve sadakati fiil ve söylemlerine yansıtmaları esastır. Siz hem isminizde Türk veya Türkiye ibarelerini taşıyacaksınız hem de Türkiye’ye ve Türk milletine düşmanlık yapanları değirmenlerine su taşıyacaksınız. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Türk toplumunun tamamı bunu yapanlardan rahatsızdır. Türk Tabipleri Birliğinin idare kurulu, vatanını, milletini seven Türk tabiplerinin tamamını temsil etmemektedir. Yani fazla net söylüyorum. Onlar sadece kendilerini temsil ediyorlar ama bir şekilde seçim sistemi ile oraya seçilebiliyorlar. Bu son açıklamalar bu konuda bir neşter atılması zaruretini ortaya koymuştur. Millet de bizden bu konuda adım atmamızı beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması üzerine Başbakanımızın bir talimatı olmuştur. Başbakanlıkta bu konuda bir hazırlık devam etmektedir ancak henüz hazırlık tamamlanmış değildir.”

Yorum Yap


konyaaltı escort bayan zeytinburnu escort bayan antalya escort antalya bayan escort beylikdüzü escort eryaman escort
https://www.donaldsonville.org alanya bayan escort antalya escort bodrum escort
istanbul escorts
istanbul escort
istanbul escorts
istanbul escort
istanbul escort
halkalı escort şirinevler escort çapa escort